Renkli Reçete Sistemi

https://renklirecete.saglik.gov.tr/

İletişim bilgileri; E-Posta :renkli.recete@titck.gov.trTelefon: 0312 218 34 50(51)

SAĞLIK BAKANLIĞI

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu

Konu Renkli Reçete Sistemi

GENELGE

2017/1

Bilindiği üzere, kontrole tâbi madde ve müstahzarlara ilişkin reçetelere dair hususlar 14.03.2016 tarihli ve 31 951 sayılı (2016/3) Bakanlığımız Genelgesi ile düzenlennıiş olup, bu Genelge çerçevesinde uyuşturucu madde ve müstahzarları için kırmızı reçete; psikotrop madde ve müstahzarları için yeşil reçete kullanılmaktadır.

Söz konusu nıaddelerin tıbbi erişinılerine imkân sağlanırken bu maddelerin suistiınal edilmelerinin önlenmesi hususunun daha etkin hale getirilmesi anıacıyla Kurumumuzca Renkli Reçete Sistemi yazılını çalışmaları tamamlanmış olup, Renkli Reçete web servislerinin kullanım Kılavuzu hazırlanarak https://renklirecete.saglik.gov.tr adresinde yayımlanmıştır. 17.03.2017 tarihinden itibaren söz konusu sistem kullanıma açılmış olup, Renkli Reçete Sistemi üzerinden uyuşturucu madde ve müstahzarları ile psikotrop madde ve müstahzarları için elektronik reçete düzenlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda;

- Renkli Reçete Sisteminde, hekimler oluşturdukları reçeteleri 5070 sayılı elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza prosedürü ile inızalayacaklardır.

- Eczacılar elektronik reçete numarası iledüzenlenen elektronik reçeteye sistem üzerinden ulaşabilecektir. Reçete sisteme kaydedildikten sonra ilaçların hastaya verilmesi gerekmektedir.

- Renkli Reçete Sisteminde uyuşturucu ve psikotrop madde ve müstahzarların bir reçeteye yazılacak maksimum miktarları otomatik olarak belirlenmiştir.

- Bu sistem sadece hastanedışına çıkan yani serbest eczanelercekarşılanacak uyuşturucu ve psikotrop madde ve müstahzarları için kullanılacaktır.

- İl Sağlık Müdürlükleri sistemin sağladığı istatistiksel veriler ile denetim yapacaklardır.

- İlaç kullanım raporları hekimler veya eczacılar tarafından sistemegirilecektir.

- Hastanın talebi olması durumunda reçete örneği hekim tarafından hastaya verilecektir.

- Sistem ile ilgili sorunların renkli.recete@titck.gov.tr adresine iletilmesi gerekmektedir.

- Sistemde belirlenen maksimum dozdan fazla ihtiyacı olan hastalara reçete edilecek uyuşturucu ve psikotrop ilaçlar için Kurumumuzdan "endikasyon dışı ilaç kullanım onayı' alınarak, onay alınan evrak numarasıyla renkli.recete@titck.gov.tr adresine başvuru yapıldığında belirtilen dozda ilaç alımı yapılabilecektir.

Uyuşturucu madde ve müstahzarları ile psikotrop madde ve müstahzarları için basılı (kağıt) kırmızı ya da yeşil reçete yazılacak istisnalar;

1- Teknik sebeplerle Renkli Reçete Sisteminin çalışmaması durumunda ve henüz sistem entegrasyonu sağlanamayan sağlık hizmet sunucularında matbu düzenlenen kırmızı ya da yeşil reçete üzerinde"Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir”ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde bulunan ve bu ibarenin reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylandığı ıslak imzalı reçeteler,

2- Kişiye özel yurt dışından getirtilen uyuşturucu ya da psikotrop ilaçları içeren reçeteler,

3- Veteriner hekimler tarafından düzenlenen uyuşturucu ya da psikotrop ilaçları içeren reçeteler,

4- Kontrole tabi madde içeren fakat sistemde bulunmayan majistral reçeteler, olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirtilen istisnalar kapsamında düzenlenen basılı kırmızı ya da yeşil reçeteler için 14.03.2016 tarihli ve 31951 sayılı (2016/3) Bakanlığımız Genelgesi hükümleri geçerlidir.(İstisnalar kapsamındaki reçetelerin eczacılar tarafından söz konusu sisteme manuel olarak "reçete oluştur” bölümünden giriş yapılarak kaydedilmesi gerekmekledir. istisnalar kapsamında karşılanan kırmızı ya da yeşil reçetelerin ilk nüshaları ile Renkli Reçete Sisteminden alınan aylık listenin, müteakip ayın 10'una kadar il sağlık müdürlüklerine gönderilmesi gerekmektedir).

Bilgilerinizi ve konunun İliniz dâhilindeki tünı sağlık kuruın ve kuruluşlarına, serbest hekim. veteriner hekim, diş hekimi, ecza depoları ve eczanelere duyurulmasını önemle rica ederim.

VİDEOLAR

GÖRSELLER

Hekim doğrudan AHBS ve ya HBYS kullanmadan Renkli Reçete Sistemi üzerinden reçete yazarsa

Hekim bilgisayar ortamı olmadan hastaya doğrudan matbu reçete yazarsa

Renkli Reçete Sistemi ile AHBS/HBYS Entegrasyonu OLMAYAN durum

Renkli Reçete Sistemi ile AHBS/HBYS Entegrasyonu OLAN durum

GENELGE

Renkli Reçete Sistemi Genelge

KILAVUZLAR

Renkli Reçete Uygulaması Eczane Kullanım Kılavuzu.

Sıkça Sorulan Sorular

 • 1- Renkli Reçete Sistemi nedir?

  Renkli Reçete Sistemi ilk fazda yeşil ve kırmızı reçeteye tabi ilaçların elektronik ortamda yazılmasını sağlayan sistemdir.

 • 2- Eczacıyım sisteme nasıl giriş yapacağım?

  Video için tıklayınız.

 • 3- Doktorum sisteme nasıl giriş yapacağım?

  Video için tıklayınız.

 • 4- E-imzam çalışmıyor.

  Video için tıklayınız.

 • 5- Tescil numarası ile doktor bulunamıyor.

  Doktor arama bölümünün yanında bulunan mavi butonu tıklayınız açılan ekranda tescil numarası ile arama yaptırarak doktor bilgi bankasından bulunan kaydı ekleyiniz.

 • 6- İl sağlık Müdürlüğü kullanıcı şifremi nasıl alabilirim.

  renkli.recete@titck.gov.tradresine başvurarak alabilirsiniz.

 • 7- Matbu reçeteyi eczanede sisteme nasıl kaydedeceğim.

  Video için tıklayınız.

 • 8- E-imza sertifikam görünmüyor.

  Google Chrome tarayıcısı üzerinden sisteme giriş yapınız. E-imzayı görmemesi halinde imzacı yazılımını tekrar çalıştırınız.

 • 9- Raporu ilaç girişi yaparken etkin madde bulunamadı uyarısı veriyor.

  İlaçlar ATC kodu veya Latince isimi ile aratıldığında bulunmaktadır.

 • 10- Mor ve Turuncu reçeteler sistemde var mı?

  Mor ve Turuncu reçeteli ilaçlar henüz sisteme aktarılmamıştır.Sisteme aktarım işlemi tamamlanınca ayrıca duyuru yapılacaktır.

 • 11- Özel muayenehaneden yazılan renkli reçeteleri sisteme giremiyoruz.

  Tesis ve doktor bilgisi ekleme modülü aktif hale getirilmiştir. Modül üzerinden tesis ve doktor bilgilerini ekleyebilirsiniz.

 • 12- Hastanelerden yazılan renkli reçeteleri meduladan yazılan e-reçeteleri renkli reçete ekranından sorgulayıp çağıramıyoruz.

  Meduladan e-reçete olarak yazılan reçeteler sistemimiz tarafından e-reçete olarak kabul edilmemektedir. Renkli Reçete Sistemi e-reçete kodu 8 hanelidir. HBYS ve AHBS sisteminde entegre olmayan hekimler önceden olduğu gibi matbu reçete yazmaya devam edeceklerdir.

 • 13- Hastanelerden manuel yazılan renkli reçeteleri sisteme kaydederken bazı doktorların kayıtlarına ulaşamıyoruz.

  Doktor ekleme modülü devreye alınmıştır. Doktor bilgilerini ekleyebilirsiniz.

 • 14- Hastaneler Renkli Reçete uygulamasından haberdar değildir.

  Renkli Reçete sistemi pilot uygulama sonrası ülke geneline açılmıştır. Sistem hakkında ayrıntılı bilgiler www.titck.gov.tr adresinde bulunmaktadır. 81 İl Valiliğimize TEB, Türk Tabibler Birliğine, 14/03/2017 tarihli ve 2017-1 sayılı Genelgemiz gönderilmişitr.Genelge için tıklayınız

 • 15- Reçetelerin bazılarını manuel kayıt yaptığımızda elden satış olarak gösteriyor.

  Konuyla ilgili düzeltme en kısa sürede yapılacaktır.

 • 16- Hastaya medula sistemi üzerinden verilen e-raporu renkli reçete ekranınna kayıt yapmak isteğine bazı etken maddelere ve doktor kayıtlarına ulaşamıyoruz

  Doktor ekleme modülü devreye alınmıştır. Doktor bilgilerini ekleyebilirsiniz. Etkin maddeler için ATC kodu veya etkin maddelerin latince isimleriyle sorgulama yapabilirsiniz.

Renkli Reçete Sistemi Hakkında

Renkli Reçete Sistemi Hakkında

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Sayı : 88866997-505.99- Konu : Renkli Reçete Sistemi Hk. ...

devamı10.05.2017


Renkli Reçete Sistemi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında

Renkli Reçete Sistemi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında

Odamıza Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından iletilen ekteki yazıya istaneden dikkat edilmesi gerekenler; - Karşılanan her ...

devamı27.04.2017


Renkli Reçete Sistemi Uygulamalarındaki Bazı İstisnalar Hakkında TİTCK Tarafından Yapılan Bilgilendirme

Renkli Reçete Sistemi Uygulamalarındaki Bazı İstisnalar Hakkında TİTCK Tarafından Yapılan Bilgilendi...

40.A.008655 23.03.2017 BÖLGE ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA, Bilindiği üzere, uyuşturucu madde ve müstahzarlar ile psikotr...

devamı28.03.2017


Renkli Reçete Sistemi Hakkında

Renkli Reçete Sistemi Hakkında

40.A.008475 16.03.2017 BÖLGE ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA Birliğimize Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından bu...

devamı16.03.2017


Renkli Reçete Sistemi

Renkli Reçete Sistemi

https://renklirecete.saglik.gov.tr/ Kırmızı ve Yeşil Reçetelerin elektronik ortamda yazılmasına, takibine ve kontrolüne imkan sağlayan Ren...