Oda Başkanımız Ecz. Ayşegül KARA'nın 2018 Yılı Seçimsiz Olağan Mali Kongre Konuşması

Değerli Meslektaşlarım,
17.Bölge Eczacı Zonguldak Eczacı Odası Olağan Mali Genel Kuruluna hoşgeldiniz diyerek yönetim kurulum ve şahsım adına sizleri saygıyla selamlıyorum.

Bugün burada geçen sene gerçekleştirdiğimiz seçimli olağan kongreden sonra mesleğimiz ve odamızda neler yaşandığını değerlendirip önümüzdeki dönemde neler yapılması gerektiği ile ilgili fikirlerimizi sizlerle paylaşacağız.

Değerli Meslektaşlarım

Mesleğimiz ve eczane ekonomileri ile ilgili tespitlerimi paylaşmadan önce, aramızdan zamansız ayrılan, vefatlarıyla bizleri derinden üzen meslek büyüklerim Ecz Zafer Yaman ve Ecz Ahmet Mocan ı saygı ve rahmetle anıyorum.

Değerli Meslektaşlarım

Dünya politikalarının ülkemize olan yansımaları sonucu son günlerde döviz kurlarında , altın fiyatlarında dolayısı ile faizlerde yaşanan artış eczane ekonomilerimizi de olumsuz etkilemeye başladı.

Ülkemizde göçlerin arttığını ve göç edenlerin %25 nin 20-29 yaş arası eğitimli vatandaşlarımızın olduğu gözlenmekte. Beyin göçünün yanı sıra mevcut fabrikaların özelleştirildiği,üretimin olmadığı, inşaat ve ithalata bağlı bir büyümenin olduğu tüm bunların da ekonomimiz üzerinde olumsuz etkiler yarattığı malum.

Değerli Meslektaşlarım

Bu gün piyasa da nakit sıkıntısı çekilmekte. Zamlar ardı ardına gelmeye devam etmekte. İktisatçılar tarafından yapılan değerlendirmelerde bu krizin 2004 den daha zor atlatılacağı, piyasalarda durgunluk olacağı ve geniş çaplı işsizliğin yaşanacağı , ülke dışından gelen paranın(Katar vb,)sadece zamanı uzatacağı da belirtilmekte.

İlaç fiyat kararnamesine göre şu an ilaç ta euro kuru 2.69 . Güncel olmayan bu kur sebebiyle çoğu ithal edilen ilaçta sıkıntı yaşanmakta.Döviz deki artış ve Tl deki ani değer kaybı yerli ilaç sanayini de etkilemekte. Şu an üretici firmalar tarafından bazı ilaçlar sınırlı sayıda piyasaya veriliyor. Bu sebeble ilaçta sıkıntı yaşanmıyor gibi gözüküyor. Ancak depo stokları bitince ilaçta temin sıkıntısı olmayacağı belirsiz.

Değerli Meslektaşlarım

Sonuç olarak ; ilaçtaki sabit kur sanayinin beklentisini karşılamıyor. Piyasada bulunmayan ilaç listesi her geçen gün artacak bu da vatandaşın ilaca ulaşımını zorlaştıracak. İlaçta uzman kişi olarak bizler reçetelerimizde yerelleşmenin kıymetli bir çalışma olduğunu savunuyoruz. Ancak bu da yeterli değil. Çünkü çoğu hammadde (kanser ilaçları için vb.) yurtdışından geliyor . Bu durumda reçetelerde eşdeğer verilmesi veya eşdeğer yazılması da sorunu çözmeyecek.ilaç da yaşanan bu sorunlara ilk önce depolar reaksiyon verdi.Pazarın % 46 sını elinde tutan Özel bir deponun çoğu ilde vadeleri geri çektiği haberleri gelmekte. eczacılarla yaptıkları yıllık anlaşmaları bu krizi fırsat görerek geri çekmeye çalıştıkları duyumlarımız arasında. Bölgemizde meslektaşlarımızın bize bu konuyla ilgili başvurusu olmamakla beraber, bu tarz bir uygulamanın en azından Ocak 2019 a kadar ötelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Ticari paydaşımız olan depolara eczacılarılarımıza verdikleri vadeleri birbirleriyle rekabet etmek için kendilerinin önerdiğini hatırlatmalıyız. Bu sebepten depoların krizi fırsata çevirip vade kısmaya çalışmalarını da kabul etmemeliyiz.


Değerli meslektaşlarım

Eczane ekonomisine katkı sağlayan mal fazlaları da azalmakta hatta hiç verilmemekte. Enflasyon artışına bağlı eczane giderleri de artacak. Tüm bu olumsuzluklar karşısında neler yapılabilir; Öncelikli ilaç fiyat kararnamesinde değişiklikler yapılmalı, kutu başı meslek hakkında ısrarcı olunmalı , kademeler arası geçiş tutarları güncellenmeli, ilaç da uygulanan sabit kur arttırılmalı , çıkışa mal fazlası verilmeli , piyasada olmayan ürünlerin sağlık bakanlığı tarafından tesbit edilebilmesi için İTS portalında değişiklik yapılmalı . Eczanelerimizde de stok kontrolu yaparak mevcut ilaçlarımızı eritmeli , dönemsel karlılık analizleri (3aylık) yapmalı, eczane finansını zorlayacak kampanyalardan uzak durmalı, eczanelerimizde bulunan ilaç dışı ürünlerin fiyatlarını güncel tutmalı, finans için kredi çekme zorunluluğu varsa ödenebilir tutar ve vade de olmasına dikkat etmeliyiz .

Değerli Meslektaşlarım

Depoların bugünkü tutumları göz önüne alındığında kooperatiflerin eczanelerimiz için ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha gündeme gelmiştir. Bu süreçte kooperatiflerimize daha fazla öncelik tanımalı , Onların varlığı ve gücünün bizim emniyet kemerimiz olduğunu unutmamalıyız.

Değerli Meslektaşlarım

İnternet üzerinden satışı yapılan ilaç dışı ürünler de eczane ekonomilerimizi tehdit etmektedir. Bu konu ile ilgili son günlerde yaşanılan gelişmeleri sizlerle kongremiz sona erdikten sonra yine bu salonda paylaşacağız .

Değerli Meslektaşlarım

Geçtiğimiz bir yıl içinde yönetim kurulu olarak pek çok eğitim, etkinlik, kurum ziyaretleri, sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Kurumlarla ve şahıslarla pek çok yazışma yaptık. Zonguldak ve Bartın illerine bağlı tüm belediyelere Bursa Eczacı Odasının eczane tabelaları hakkında açtıkları ve kazandıkları dava ile ilgili karar gönderilmiştir . Kazanılan bu dava emsal teşkil edeceğinden dolayı “E” logoların yanında Eczane Levhalarınında bulunmasının yasal zorunluluk olduğu bu sebepten reklam, ilan veya tanıtım olarak değerlendirilmesinin hukuken mümkün olmadığı hatırlatılmıştır.

Değerli meslektaşlarım

Odamıza bağlı 2 eczanesi bulunan nöbet bölgelerinde yaşanan sorunlar ile ilgili Zonguldak Sağlık Müdürlüğü ile defalarca görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler neticesinde Perşembe, Hisarönü, Karapınar,Çatalağzı,Saltukova,Fatih Sitesi, İncivez ve Subaşı nöbet bölgelerinde geceleri açık sağlık kuruluşunun bulunmadığı, hekim kontrolü olmadan ilaç satışı yapılmadığı, eczanelerimizde enjeksiyon ve pansuman gibi uygulamaların da yapılmadığı belirtilerek , tüm bu sebeplerden dolayı eczanelerimizin akşam saat 20.30 kadar nöbet tutmasının uygun olacağı hususunda sözlü mutabakat sağlanmıştır. Bu na göre bu bölgelerde nöbet uygulaması akşam 20.30 da sonlanacak ve bu saatten sonra en yakın merkezdeki nöbetçi eczanenin bilgileri eczane camına asılarak nöbet bitirilecektir.

Değerli Meslektaşlarım

Birinci yılını dolduran Parasetamol Dergimizin 7. Sayısını hafta başında sizlere ulaştırdık. Bu bir sene içinde dergimize emek veren, sahip çıkan, özveriyle çalışan , bölge eczacılarımızı birbiriyle buluşturan; sektördeki son gelişmeleri takip ederek mesleğimize katkı sunan , en leziz tatları, gezilmesi gereken özel yerleri , birlikte paylaştıklarımızı , vazgeçilemezimiz Sut ‘u , kendi alanlarında en başarılı akademisyenleri ve bilimsel çalışmalarını sizlerle buluşturan , bunun için emek veren tüm meslektaşlarımıza ve ,beğeni , takdir , eleştirileriyle dergimizi okuyarak kıymetli kılan tüm meslektaşlarımıza sonsuz teşekkürler.

Değerli Meslektaşlarım

Bu hafta itibarıyle koro çalışmalarımız 2. Sezonuna başladı. Konserimizi 8 Mart 2019 Kadınlar Günün de gerçekleştirme kararı aldık. Hepinizi bekliyoruz.

Haftaya tiyatroya gönülveren meslektaşlarımızla tiyatro çalışmalarına da başlıyoruz. Bu çalışmalarımızın hepsinin tamamen amatör ruhla yapıldığını belirterek bu gibi sosyal aktivitelerin birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte önemli rol oynayacağını düşünmekteyiz.Sorunlarımızı, sorularımızı paylaştığımız gibi gülümsemeyi , mutlulukları da paylaşmayı ve daha güçlü aile bağları kurmayı arzu ediyoruz

Kasım ayında Zonguldak Fotoğraf Derneği ve Odamız işbirliği ile meslektaşlarımız için sertifikalı Temel Fotoğraf Semineri gerçekleştireceğiz. Gerekli bilgilendirme Sms ile sizlere iletilecektir

27-28-29 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız gezi programımız için önümüzdeki hafta sizlere gidilmesini istediğiniz yeri belirlemek için bir anket sunacağız. Bu sayede katılımın artmasını ve ortak kararımız olan bir gezi programı yapmayı hedefliyoruz.

Değerli Meslektaşlarım

Bu dönemde de sizlerden gelen öneri ve istekleri değerlendirilerek mesleğimize fayda sağlayacak konu ve konuklarla eğitimlerimize devam edeceğiz. İlk olarak 20 Ekim 2018 cumartesi Eczane teknisyenleri için Ecz Taner Döven tarafından 1 günlük Mesleki Gelişim Eğitimi verilecek. Bu eğitimin eczane teknisyenlerinin çalışmalarındaki verimliliğini arttıracağını , hastaya davranış şekillerinde çok etkili olacağını dolayısıyla eczane ekonomilerine de katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

Bugün Rehber Eczanem kadrosuna yeni katılan meslektaşlarımız Ankara da eğitimlerine devam ediyorlar. Meslek hakkını giden yolda büyük önem taşıyacak bu programa ve eğitici arkadaşlarımızın emeklerine desteklerinizi bekliyoruz.

Aralık ayı içinde ( ilkini geçen sene ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz ) eczanelerimizdeki miyadı dolmuş ilaçlarımızı toplayarak , üyelerimize herhangi bir mali külfet çıkarmadan bertarafını sağlayacağız.

Değerli Meslektaşlarım

Bu sene 14 Mayıs Etkinlikleri dahilinde birincisini gerçekleştirdiğimiz Zonguldak Eczacı Odası Tenis Turnuvası na Mayıs ayında kaybettiğimiz , tenise gönül veren abimiz eski Oda Başkanlarımızdan Merhum Ecz. Zafer Yaman ın ismini sizlerin ve ailesinin onayını alarak vermek istiyoruz. Buradan genç arkadaşlarıma da sesleniyorum , seneye daha çok katılım bekliyoruz.

Bu sene mezun olan meslektaşlarımızın bir yıl süre ile yardımcı eczacılık yapma zorunluluğu başladı.Yardımcı eczacılık görevini tamamlamak isteyen eczacılarımızın bu görevlerine başlamalarına yardımcı olmak üzere İl Sağlık Müdürlükleri ile görüşmelerimiz neticesinde odamıza yeni üye olarak kayıtlarını yapmaktayız. Hangi koşullarda ikinci eczacı çalıştırılacağı netleşene kadar bize müracaat eden yeni mezun eczacılarımızla çalışmak isteyen meslektaşlarımızın da odamıza başvurmaları onların maduriyetini önleyecektir. En kısa sürede Yardımcı Eczacı Kılavuzununun açıklanması da temennimizdir.

Değerli Meslektaşlarım

“Bizler , etik dışı adımlar atanlara halk sağlığını hiçe sayan uygulamaları hayata geçirenlere, eczacı ve hasta yararı ne olacak diye sorduğumuzda rekabet diyenlere karşı , hep Birlik te ve ısrarla hastalarımızın , kamunun ve eczacının yararına çalışmaya devam edeceğiz”

Biz bir olduğumuz sürece güçlüyüz , Birlik olduğumuz sürece güçlüyüz, Birlik te BİRLİKLE güçlüyüz.

Yönetim kurulum ve şahsım adına sizleri sevgi, saygı ve dayanışma duygularıyla selamlıyor ; başarılı, verimli , mesleğimize katkı koyacak bir mali genel kurul olmasını diliyorum.