Oda Başkanımız Ecz. Ayşegül Kara'nın Bülent Ecevit Üniversitesi Eczacılık Fakültesi - I. Beyaz Önlük Giyme Töreni Konuşması

Sayın Bülent Ecevit Üniversitesinin Rektör Yardımcısı, Bülent Ecevit Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin Sevgili Dekanı ve Dekan yardımcıları, değerli öğretim üyeleri, Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Gençler ve onların değerli aileleri, Fakültemizin I.Beyaz Önlük Giyme Töreninde Zonguldak Eczacı Odası Yönetimi ve Eczacıları olarak sizleri sevgiyle selamlıyorum.

Değerli Veliler,

Sevgili yavrularınızın seçmiş olduğu, benim severek icra ettiğim Eczacılık Mesleğinde başarılı olmaları ve fakülte bittiğinde genç meslektaşlarımız olarak Sağlık sektörüne hizmet vermeleri için ilk adımlar bugün burada atılıyor.

Sevgili konuklar,

Bu sene 14 Mayıs da Bilimsel Eczacılığın 178. Yılını kutladık. Biz Eczacılar tarihi ilaçla başlayan, kökleri yüzyıllara dayanan bir mesleğin mensuplarıyız. Ancak Türkiye’de eczacılığın usta-çırak ilişkisi içerisinde öğrenilen bir meslek olmaktan çıkarak akademik bir mesleğe dönüşmesi 1839 yılının 14 Mayıs’ında Mekteb-i Tıbbiye içerisinde açılan eczacılık sınıfına dayanıyor. O günden bu yana yaklaşık iki yüzyıldır halk sağlığını merkeze olan bir perspektifle, sağlığın bireysel ve toplumsal tam bir iyilik hali olduğunun bilinciyle hizmet veriyoruz. Sağlık sisteminin kurucu öznelerinden biri olarak Türkiye’nin dört bir köşesinde hayatın her alanına dokunarak ülkemize ve insanlarımızın sağlığına değer katıyoruz. Dün ve bugün olduğu gibi yarınlar da da insan, toplum ve doğa yararına sağlık, ilaç, eczacılık hizmeti üretmeye devam edeceğiz.

Değerli konuklar,

Eczacılarımız en yakın sağlık danışmanınızdır. Bu doğrultuda Eczacıların mesleki niteliklerini geliştirmek, hasta odaklı eczacılık hizmet modelini yaygınlaştırmak ve böylece hastalara verilen hizmetin kalitesini arttırarak, yaşam kalitelerinin yükseltmek hedefleri çerçevesinde Kasım/2014 de TEB tarafından SMART Eczane Programı başlatılmıştır. Bu programın ilk modülü ASTIM ve KOAH dır.

Zonguldak Eczacı Odası olarak bizlerde bu projeye büyük önem vermekteyiz. Odamıza üye meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu Smart eğitimleri ile bilgilerini pekiştirip Smart Eczane olmuş ve hastalarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Sevgili Gençler,

Fakültemizin bu sene açılmış olması nedeniyle bazı eksikleriniz olabilir. Bunlar sizin ideallerinizi etkilemesin Sevgili öğretim görevlilerinizin özverili çalışmaları, sizlerin çalışma azmi ve Zonguldak’lı eczacılarımızın destekleriyle Eczacılık Fakülteleri içinde en kısa zamanda üst sıralara çıkacağınız ümidiyle hepinize başarılar diliyorum.

Değerli Konuklar,

Dünya değişirken sağlık ve eczacılık değişirken beklemekle seyretmekle yetinmeyeceğimiz bir dönemdeyiz. Bunun için geleceğimizin eczacılarını da aramıza alarak bize düşen tarihsel görev ve sorumluluk, hem mesleki, hem örgütsel hem de ülke düzeyinde birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak ve mesleğimizi geçmişin yol göstericiliğinden geleceğe doğru beraber taşımaktır.

Sevgili gençler,

Üniversite eğitiminiz boyunca sizlere başarılar diler, ilerleyen dönemlerde sizleri meslektaşlarımız olarak görmek dileğiyle hepinizi sevgi ile kucaklarım.
Ecz. Ayşegül KARA

BÜlent Ecevit Üniversitesi Eczacılık FakÜltesi - I. Beyaz ÖnlÜk Giyme Töreni

Bülent Ecevit Üniversitesi Eczacılık Fakültesi - I. Beyaz Önlük Giyme Töreni