ODA BAŞKANIMIZ ECZ. AYNUR YILDIZ'IN BÖLGELER ARASI TOPLANTI KONUŞMASI

Sayın S.G.K.İl Müdürüm,

Değerli TEB Başkanımız, Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu Üyelerimiz,

Eczacı Odalarımızın ve Eczacı Kooperatiflerimizin değerli başkan ve yöneticileri,

Sevgili meslektaşlarım,

Değerli misafirler,

Değerli Basın emekçileri,

Sizleri şahsım ve Odam adına sevgi ve saygıyla selamlıyor ve hepinize Zonguldak’a hoş geldiniz diyorum.

Zonguldak Eczacı Odası olarak sizlerle birlikte olmaktan, TEB 38. dönem üçüncü bölgelerarası toplantısına evsahipliği yapmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.

Değerli meslektaşlarım, değerli konuklar,
Sözlerime geçtiğimiz hafta Taksim Gezi Parkı’nın AVM’ye dönüştürülmesine, ortak yaşam alanlarının rant için yağmalanmasına karşı çıkan insanların barışçıl eylemlerine ve tüm Türkiye’de bu eyleme destek verenlere uygulanan şiddeti kınayarak başlamak istiyorum.

İnsanların taleplerini dile getirmek için gösteri ve toplantı yapma özgürlüklerinin önüne set çekmenin tahammülsüzlüğün, insan sağlığını hiçe sayarak halkı biber gazına boğmanın, yangını söndürecek yerde umursamaz ve toplumsal kutuplaşmayı artıracak tavırların ileri demokrasi söylemiyle ne ölçüde bağdaştığını takdirlerinize bırakıyorum. Başta büyük şehirler olmak üzere yurdumuz savaş alanına dönmüşken üç maymunu oynayan medyayı tarihe not düşüyorum.

İnsan sağlığını her şeyin üstünde tutan bir mesleğin üyesi olarak halkımızın yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Hakiki demokrasinin kurulması, toplumsal barışın sağlanması ve halkımızın sağlığının korunması için yetkilileri sağlıklı düşünmeye ve gerekeni yapmaya çağırıyorum.

Değerli meslektaşlarım, değerli konuklar,
Zonguldak, Karaelmas denen taş kömürünün bulunduğu 1830’lardan bu yana Türkiye tarihine damgasını vurmuş bir şehirdir. Kömür ocaklarının işletilmeye başlanmasıyla bir işçi kenti ve sanayi merkezi haline dönüşmüş, emek hareketi ve mücadelelerin kalbi olmuştur. 1990’da maden işçilerinin başlatmış olduğu ve neredeyse tüm şehrin tamamının katılmış olduğu büyük işçi yürüyüşü ve eylemleri hala hafızalardadır. İşçiler, emekçiler ve tüm Zonguldak halkı, hakkına sahip çıkmak adına gerçekten bir destan yazmıştır.

Zonguldak, siyasetçisinden sporcusuna, sanatçısından yazar ve şairine yetiştirdiği birbirinden değerli isimlerle ülkemize büyük katkılar sunmuştur. Gazeteci yazar İlhami Soysal ve Fikret Bila, bilim adamı, siyasetçi ve eski dışişleri bakanı Mümtaz Soysal, eski bakan ve meclis başkanı Köksal Toptan, film yönetmeni ve yapımcı Türker İnanoğlu, yeşilçam’ın unutulmaz karakter oyuncularından Semih Sezerli, tiyatro ve sinema oyuncusu Işık Yenersu, futbolcu Ertuğrul Sağlam “Ölüm Ağzı” romanında kömür ocaklarını anlatmış yazar İrfan Yalçın, Şair, çevirmen Egemen Berküz ve Yılmaz Erdoğan’ın büyük bir kadir bilirlikle “Kelebeğin rüyası” adlı film ile hayatlarını anlattığı genç yaşta yitirilmiş şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu ve yine genç yaşta yitirdiğimiz Bartın’dan bir ses Barış Akarsu

Değerli meslektaşlarım, değerli konuklar,
Uzun süredir zor bir süreçten geçiyoruz. KKİ, stok zararları, fiyat düşüşleri, plansızca açılan ve sayıları her geçen gün artan Eczacılık fakülteleri ve mezunların da eczane açmasıyla eczacı başına düşen payın iyice küçülmesi.. Kısacası eczane ekonomilerimizin darboğaza girmiş olması.

Bu zorlukları aşmak adına çalışmalar yapılıyor kuşkusuz. Reçete başına alınan hizmet bedeli, 6197 sayılı yasanın değişerek eczane açılmasına sınırlama getirilmesi önemli kazanımlar. Ancak yönetmeliğin henüz çıkmamış olması hepimiz için sıkıntı yaratmakta.

Değerli meslektaşlarım, mesleğimizi geleceğe taşıyacak bir model inşa etmek zorundayız. İyi eczacılık uygulamalarını hayata geçirmeli ve meslek hakkımızı alabilmeliyiz. Serbest eczacılık dışında eczacılık alanlarındaki potansiyellerin açığa çıkarılması, hastanede, kamuda, ilaç sektöründe eczacı istihdamının artırılması ve serbest eczacıların mesleki yeterlilik ve yetkilerinin artırılması, uzmanlaşmanın sağlanması için birliğimiz öncülüğünde çalışmalarımıza hız vermeliyiz. Mesleğimiz adına bir fark yaratabilmeliyiz. Farklı sesler olsak da tek yürek olabilirsek bunu ancak başarabiliriz.

Mesleğimiz adına üç gün boyunca konuşacak, sorunlarımız ve çıkış yolları üzerine düşünüp tartışacağız. Bu toplantıları sorunlarımızı konuşup paylaştığımız için ama daha önemlisi örgütsel demokrasimizi güçlendirdiğimiz ve birbirimize yakınlaştığımız için önemsiyorum.

Zonguldak Eczacı Odası olarak bölgeler arası toplantıya ev sahipliği yaptığımız için çok heyecanlıyız. Sizleri en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Toplantıya katılmanız bize güç verdi, gurur verdi. Hepinize teşekkür ederim.

Mesleğimiz ve ülkemizin aydınlık yarınları adına verimli bir toplantı olmasını diliyor ve hepinize başarılar diliyorum.

Hoşgeldiniz.